Ako prežiť stretávku zo strednej školy

Autor: Katarína Medzihorská | 27.11.2014 o 13:34 | Karma článku: 7,88 | Prečítané:  3141x

Čo všetko nás môže na stretávke stretnúť? Ako zvládnuť paľbu otázok a to, že sa druhí pokúšajú hodnotiť náš život? Dá sa byť v tejto situácii nad vecou? Mám vlastné obavy a k nim vlastné návody, ktoré môžu, ale nemusia byť pre druhých inšpiráciou. A možno ma blížiaca sa stretávka naučí novým stratégiám, ako ju prežiť v zdraví a psychickej pohode.

A je to tu zas. Z počítača na mňa bliká pozvánka na stretávku zo strednej školy. V mysli sa mi vynorí tá posledná a v krku pocítim úzkosť. Stretávky sú totiž hra, a ja v nej nie vždy vyhrávam.

Vyzerá to celé úplne nevinne, miestami až veselo. Stretnete sa s ľuďmi z Vašej mladosti (dávnej alebo nie až takej dávnej), zaktualizujete si informácie o tom, ako sa kto má, kde pracuje, čo robí, čo sa mu darí, a čo sa mu nedarí až tak veľmi, aj keď s tým sa málokto pochváli. Zaspomínate si na staré časy, a slušne, niektorí možno nie až tak slušne, sa vrátite domov.

A ako to vidím ja? Ako televíznu súťaž, na ktorú ste sa možno predtým tešili, ale teraz tam stojíte, sledujú Vás kamery (alebo 15 párov očí bývalých spolužiakov) a nervózne sa mrvíte na stoličke pod paľbou iotázok. Aké sú najobľúbenejšie (pre pýtajúcich sa) a najčastejšie otázky na stretávkach?

,,Kde pracuješ?“ Pre odvážnejších alternatíva ,,Koľko zarábaš?“  - súťažiaci odpovie a čaká reakcie ostatných. Tie sa môžu líšiť od ľútostivých pohľadov, úškrnov, ale aj prajúcich úsmevov.

Moja obľúbená: ,,Máš priateľa?“ – v prípade, že odpovedajúci zamietavo pokrúti hlavou, nasledujú väčšinou ľútostivé pohľady ostatných. Pokiaľ existuje pohľad ,,ja som si to myslel", obávam sa, že viem, ako taký pohľad vyzerá.

,,A kedy chystáte svadbu?“ – toto už je vyšší kaliber, pri ktorom sa odpovedajúcemu môžu začať potiť dlane. Pokiaľ je odpoveď opäť zamietavá, kedy sa v rýchlosti snažíte vybľabotať niečo v zmysle ,,ešte chceme počkať, nie som pripravená, najskôr sa musíme lepšie spoznať“, v tej chvíli sa Vám ozve v hlave hlasné ,,gong!“ a Vy môžete v predstavách živo sledovať Vašu zatiaľ nie veľmi úspešnú účasť v televíznom kvíze. Na Vašu vyhýbavú odpoveď o dieťati, ktoré ešte nechcete, sa v televíznom kvíze neusmieva už ani pekná mladá slečna, ktorá stojí pri monitore so správnymi odpoveďami a ktorá je za úsmevy dokonca platená.

Nechcem sa nikoho dotknúť. Viem, že každý z nás to má inak. Niekto zatúži po svadbe a rodine skôr, ale každý z nás má biologické hodiny nastavené inak. Páči sa mi, keď vidím mladé spokojné mamičky. Ale rovnako tak som spokojná v tom, že ešte nemám potrebu zahniezďovať sa.

Nadpis môjho článku však hovorí o tom, ako stretávky zvládnuť. Možno Vás v tomto trochu sklamem, ale mne v tomto pomáha len jedna veta. Je to vlastne rada, ktorú mi dala pred istým časom moja dobrá priateľka: ,,Jediný, kto ma môže hodnotiť, som ja sama.“ Pamätám si, že som vtedy na ňu pozerala ako puk, a premýšľala som nad tým, ako je možné, že mi to doteraz v živote ešte nikto nepovedal. Nie je to zázračná veta, ktorá Vás zbaví všetkým možných nástrah, ktoré Vás na stretávke čakajú. Pre mňa je to však inšpirácia na ceste za mojou vnútornou slobodou. Samozrejme, že hodnotenie druhých môže ovplyvniť to, ako sa na seba pozeráme my. Ale keď si dovolíme ten luxus, že nehodnotíme (alebo aspoň hodnotíme menej) druhých, prináša nám to obrovskú slobodu. Slobodu v tom, že sa nemusíme nechať tak zväzovať tým, ako nás druhí hodnotia. Je to niečo, čo môžeme darovať sami sebe. Samozrejme, nie som natoľko ,,nad vecou“, aby sa mi darilo uplatňovať tento prístup v každej situácii. Som stále na ceste. Ak sa rozhodnete vykročiť na túto cestu aj Vy (alebo už na nej ste ďaleko predo mnou), možno sa niekedy na tejto ceste stretneme. Budem sa tešiť. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

KOMENTÁRE

Američania sa boja, že sa ich krajina čoraz viac podobá Rusku

Liberálnu Ameriku neznepokojuje obava, že Rusko bude riadiť svet.


Už ste čítali?